Vides aktīvisti iesaistās izsmēķu vākšanā

Cover Image for Vides aktīvisti iesaistās izsmēķu vākšanā

Projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" ietvaros "Zaļā josta" sadarbojās ar biedrību "Zero Waste Latvija", kuras aktīvisti iesaistījās cigarešu izsmēķu lasīšanā vairākās vietās Latvijā. Lūk, īss ieskats, kā šis process norisinājās, un kādas atziņas tika gūtas izsmēķu lasīšanas laikā.

Starts sākās ar "Lugažu iela" tramvaja pieturas (virzienā uz Sarkandaugavu) attīrīšanu, kur izsmēķu savākšanai nepieciešamais laiks bija ap 3 cilvēkstundām. Šī bija visnetīrākā pietura visā maršrutā. Pati pieturvieta - asfaltētā teritorija ar nojumi - bija tīra, bet apkārtējā zāle izsmēķu pilna. Iespējamā hipotēze, ka sētnieks vai vējš “notīra” pieturas asfaltēto daļu, izsmēķus sadzenot zālē. Pārējās pieturas, kuras tika attīrītas bija "Rūpnīca RER", "1. trolejbusu parks", "Rāmuļu iela", "Rankas iela", "Bukultu iela", "Kultūru vidusskola", "Ganību dambis" un "Katrīnas iela" virzienā uz Sarkandaugavu. Kopumā šajās pieturās izsmēķu daudzums ir mainīgs, jo pašas pieturas ir novietotas dažādi, kā arī to cik daudz izsmēķi atrodami ietekmē faktors vai tuvumā ir kādi uzņēmumi, kas varētu būt iemesls, kādēļ vietām var salasīt ļoti daudz vai maz izsmēķu. Varēja novērot, ka izsmēķu daudzums stipri koncentrējas ap kokiem vai krūmiem, kā arī vecajās lapās varēja atrast daudz izsmēķus. Neskatoties uz to, ka atkritumu tvertnes ir katrā pieturā, izsmēķu koncentrācija ap tām ir mainīga, jo vietām nebija ko lasīt, bet vietām pieturās bija ļoti daudz, ko lasīt.

Nākamā izvēlētā teritorija bija Anniņmuižas mežs, Imantā. Kāpēc tieši šī vieta? Kā min Maija no Zero Waste Latvija “Katru dienu staigāju pa Anniņmuižas mežu ar suni. Mežs tiek regulāri tīrīts, bet galvenokārt, tiek satīrīti lielie, vēja vai vārnu iznēsātie atkritumi. Biju pamanījusi vairākas “tusiņu” vietas, kur ir ļoti daudz izsmēķu, un likās, ka tagad, kad mežā laiku pavada arvien vairāk cilvēku, šīs vietas varētu būt vēl piedrazotas. Rezultāts apstiprinošs. Tika savākti izsmēķi lielākajās ejās un takās un ap soliņiem, kas ir populāra pulcēšanās vieta. Visvairāk izsmēķu bija pie 2 soliņiem, kuriem blakus NAV atkritumu urnu. Kopumā mežā atrodas neaptverams daudzums izsmēķu un sīko atkritumu; daudzi izsmēķi atrodami zem lapām un zem priežu skujām. Ļoti daudz izsmēķu atrodami arī teritorijā pie meža, īpaši tur, kur pietur automašīnas, kā arī uz takas, kura atrodas starp Jūrmalas gatvi un Anniņmuižas mežu, jo šajā posmā nav neviena atkritumu urna. Daudz izsmēķu tika atrasti arī pie atkritumu urnām, kuru izmērs šī parka apmeklētāju daudzumam ir stipri par mazu; iespējams, ka smēķētāji cenšas mest pie atkritumu urnas, lai neaizdedzinātu saturu. To zina tikai viņi!

Pēdējais no objektiem Rīgas teritorijā ir iedzīvotāju iemīļotā Vecāķu pludmale. Izsmēķi tika salasīti Vecāķu vilciena stacijas teritorijā un uz galvenā ceļa no stacijas līdz zīmei ar uzrakstu “Vecāķu pludmale”, bērnu rotaļlaukums un sporta laukums Vecāķu glābšanas stacijā. Vilciena stacijā miskastes bija pietiekami daudz, un sētnieks kārtīgi strādā, jo vizuāli izskatījās ļoti sakopta stacija, bet kad ieskatās krūmos un zālē iemītās taciņās, tad var atrast diezgan daudz izsmēķu. Vēl problēmzonas ir krūmi, kur bieži var uziet izsmēķus un apkārt miskastēm mēdz uzkrāties izsmēķi, jo nav iemesti miskastē, bet gan tieši blakus. Dodoties tālāk no vilciena stacijas, miskastes bija grūti atrast, tās bija divas tieši pie kafejnīcām, netālu no pludmales.

Nākamā pietura - pilsēta, kurā piedzimst vējš jeb Liepāja. Tika izvēlēta Liepājas pludmale - kāpas, dažādas vietas no Vētru ielas pludmales ieejas līdz Roņu ielas pludmales ieejai. Aptuvenais posms sastāvēja no 3,5 km. Šī vieta tika izvēlēta, jo šajā posmā dažādās formās Zero Waste Latvija pārstāve pastaigājas ar suni. Citreiz viņa iet uz tuvējām kāpām, citreiz dodas uz kāpu apmežojumu. Staigājot ir ievērojusi dažādas savādas vietas, piemēram, no priežu zariem celtu nojumi, zem kuras novietots matracis un paštaisīts galds, vairākas nelegālas ugunskuru / tusēšanas vietas, ap kurām bija ievērojusi atkritumus un, protams, arī izsmēķus. Kāpās atkritumu urnu nav, bet gandrīz visa šī posma garumā aiz kāpa vaļņa ir Liepājas Jūrmalas parks, kur ir izbūvēts gājēju un velo ceļš, novietoti soliņi un atkritumu urnas ik pēc pārsimts metriem. Apmežotajās kāpās tika atrasts milzu izsmēķu daudzums. Pēc vietas savākšanas šķita, ka vai nu kāds atnācis un izbēris (bet kurš mājās tur tik daudz izsmēķus?), vai arī kāds cilvēks nāk regulāri uz to vietu smēķēt un atstāj izsmēķus, jo gandrīz uzreiz aiz apmežojuma ir dzīvojamās mājas.

Izsmēķi tika vākti arī Rēzeknē, Dienvidu rajona ziemeļu daļā, ejot pa Latgales ielu no Rēzeknes 4.vidusskolas līdz Ērģļa aptiekai, kā arī tika vākta paralēli novietotā Kuldīgas iela un Viada DUS teritorija, kā arī citas mazākas ieliņas - A. Upīša un Daugavpils iela līdz krustojumam ar Kuldīgas ielu. Tika izvēlēta šī vieta, jo domājām, ka autoostas teritorijā, iespējams būtu atrodams vislielākais izsmēķu daudzums, tā kā tur ir intensīva cilvēku plūsma. Šī hipotēze apstriprinājās, kā arī netālu no autoostas, ejot šaurākās ieliņās un turpinot ceļu pa Latgales ielu līdz Ērgļa aptiekai ceļa malās bija atrodami izsmēķi negaidītās vietās - kā privātmāju stūros, aiz veikaliem, autostāvvietās, zālienā.

Atkritumu tvertnes bija atrodamas autoostā, pieturās (ne visās), bet lielākajā daļā teritorijas, kur bija atrodami izsmēķi tvertnes novietotas nebija. Bet tas neliecina par to, ka tikai tvertņu neesamības dēļ izsmēķi tiek izmesti uz zemes, to noteikti ir mazāk blakus atkritumu tvertnēm, taču neliels daudzums ir atrodams tāpat. Visvairāk izsmēķu tika atrasts autoostas teritorijā, vietās, kur cilvēki gaida autobusus un atkritumu tvertnes nav pieejamas tuvākajā apkārtnē, kā arī vietās, kur autobusu šoferi gatavojas savam nākošajam braucienam t.i. autoostas autobusu stāvvietās.