Uzzini, kādēļ izsmēķi jāmet sadzīves atkritumu konteinerā
Lai cīnītos pret cigarešu izsmēķu vides piesārņojumu un izglītotu sabiedrību par pareizu rīcību ar cigarešu izsmēķiem, “Zaļā josta” kopā ar “Philip Morris” uzsāk projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” 2023. gada sezonu. Projekta ietvaros paredzēts aktīvi strādāt pie sabiedrības vides apziņas veicināšanas, stāstot, rādot, skaidrojot un šokējot – lai atrastu katram smēķētājam pareizo pieeju nepareizo izsmēķu utilizācijas paradumu maiņai.
Kā pierāda gan jaunākie pētījumi, gan sabiedrības aptauju dati, joprojām liela daļa smēķētāju neapzinās cigarešu izsmēķu ietekmi uz vidi, domājot, ka tie ir gatavoti no dabīga materiāla, ka s laika gaitā vidē sadalās. Tāpēc, lai skaidrotu izsmēķu patieso ietekmi uz vidi, esam intervējuši Valsts zinātniskā institūta BIOR ķīmijas pētnieku Ingaru Reinholdu.
Cigarešu izsmēķi rada vienu no pasaules mēroga lielākajām plastmasas piesārņojuma problēmām, jo tieši izsmēķi ir pasaulē izplatītākā dabā sastopamā atkritumu vienība. Diemžēl, kā liecina statistikas dati, izsmēķu piesārņojuma problēma ik gadu pasaules mērogā turpina augt, jo izsmēķi vidē sadalās ļoti ilgi, turklāt dabā nonākušo jauno izsmēķu apjoms pārsniedz to spēju sadalīties. Dabā izsmēķi sairst mikroplastmasas šķiedrās, kas rada plašu plastmasas piesārņojumu, apdraudot dzīvo dabu. Turklāt cigarešu izsmēķu filtra materiālā smēķēšanas laikā uzkrātās kaitīgās vielas, izsmēķim sadaloties, nonāk vidē, piesārņojot to ar nikotīnu, smagajiem metāliem, toksīniem un kancerogēnām vielām.
Ne vienmēr smēķētāji apzinās, ka izmetot izsmēķi lietusūdens notekā, izlidinot pa automašīnas logu vai norokot pludmales smiltīs, dabā tiek “iesēts” toksisks piesārņojums, kas tur saglabāsies gadiem. Tāpēc projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros “Zaļā josta” kopā ar zinātniekiem, ekspertiem, dabas draugiem un sabiedrības autoritātēm strādās pie sabiedrības izglītošanas par pareizu rīcību ar cigarešu izsmēķiem. Iesaisties arī Tu – atbrīvo vidi no cigarešu izsmēķu gūsta!