Lai mazinātu izsmēķu nonākšanu dabā, pie modes un izklaides centra “Rīga Plaza” uzstādīta unikāla izsmēķu savākšanas / balsošanas tvertne

Cover Image for Lai mazinātu izsmēķu nonākšanu dabā, pie modes un izklaides centra “Rīga Plaza” uzstādīta unikāla izsmēķu savākšanas / balsošanas tvertne

Cigarešu izsmēķi pēdējo gadu laikā ir viena no izplatītākajām atkritumu vienībām, kas sastopama teju visā Latvijas piekrastes teritorijā. Lai mazinātu izsmēķu nonākšanu dabā un skaidrotu sabiedrībai izsmēķu kaitīgo ietekmi uz vidi, “Zaļā josta” realizē projektu “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd”. Projekta ietvaros pie modes un izklaides centra “Rīga Plaza” uzstādīta unikāla izsmēķu savākšanas tvertne, kurā ar izsmēķi iespējams paust savu viedokli, atbildot uz uzdoto jautājumu.

Izsmēķu savākšanas / balsošanas tvertnes ir pilnīgi jauns, Latvijā inovatīvs veids, kā mudināt smēķētājus aiznest izsmēķi līdz atkritumu savākšanas tvertnei, nevis izmest, kur pagadās. “Kā atklājās šī gada pavasarī veiktajā pētījumā, tieši pie sabiedriskā transporta pieturvietām, masu pulcēšanās vietās, uz ielām un publiskām ēkām ik gadu tiek konstatēts ievērojams zemē nomestu izsmēķu daudzums,” par kampaņas nozīmi stāsta “Zaļā josta” pārstāve un projekta vadītāja Laima Kubliņa, tāpēc organizatori īpašu nozīmi pievērš sabiedrības informēšanai par izsmēķu ietekmi uz vidi. “Lai arī smēķētāju zonās pie publiskām ēkām ir nodrošināta izsmēķu savākšanas infrastruktūra, tāpat daudzi smēķētāji neaiznes izsmēķi līdz urnai, bet pavirši nomet zemē. Tāpēc sadarbībā ar modes un izklaides centru “Rīga Plaza” esam apņēmušies trenēt smēķētāju ieradumus izmest izsmēķi tikai tam paredzētajā vietā. Vēlme nobalsot ar savu izsmēķi par uzdoto jautājumu būs aicinošs veids aiznest to līdz tvertnei, lai paustu savu attieksmi,” skaidro L. Kubliņa.

Modes un izklaides centrs “Rīga Plaza” jau vairāku gadu garumā cieši sadarbojas ar “Zaļā josta” dažādu vides iniciatīvu īstenošanā. “Esam atbalstījuši iniciatīvu iedzīvotājus atteikties no pārmērīga plastmasas maisiņu patēriņa, darināt lietas no otrreizējām izejvielām, iesaiņot svētku dāvanas videi draudzīgi, neradot plastmasas atkritumu kalnus. Ir pienācis laiks apvienot spēkus cigarešu izsmēķu ietekmes uz vidi mazināšanā” norāda “Rīga Plaza” aktīvu pārvaldes direktore Iveta Priedīte.

“”Rīga Plaza” attīsta uzņēmējdarbību ilgtspējīgā un atbildīgā veidā, īpašu uzmanību pievēršot arī vides aspektiem. Kampaņā iesaistāmies ar mērķi izglītot sabiedrību - ja apzināmies, kādu ietekmi šis kaitīgais ieradums var atstāt uz mūsu veselību, tad par dabai un tās ekosistēmai nodarītajām sekām mums ir maza izpratne,” stāsta I. Priedīte. Kā liecina “Rīga Plaza” darbinieku novērojums, centra apmeklētāji regulāri neievēro smēķēšanas ierobežojumus, kā arī biežāk izvēlas nomest izsmēķi zemē, nevis paiet 10 metrus līdz tuvējai atkritumu urnai.

Kā 2020. gada pavasarī “Zaļā josta” un “Philip Morris Latvia” veiktajā sabiedrības aptaujā atklājās, 48% respondentu atzina, ka zemē nomesti izsmēķi rada tikai nesakoptas vides iespaidu, bet neuzskata, ka tie nodara kaitējumu videi. 11% aptaujāto iedzīvotāju fakts, ka cigarešu izsmēķi rada nozīmīgu vides piesārņojumu, bija jaunums. Turklāt apmēram ¼ daļa smēķētāju Latvijā regulāri izmet izsmēķus nepiemērotās vietās. Cigarešu filtrs ir gatavots no celulozes acetāta, kas piesūcināts ar smēķēšanas laikā uzkrātajām kaitīgajām vielām, tāpēc ir videi kaitīgs atkritumus, kas dabā bioloģiski nenoārdās. Filtra materiāls, ārējās vides ietekmē, sadalās mikroplastmasas gabalos, kas turpina piesārņot dabu un apdraud dzīvās būtnes, kas šīs daļiņas lieto uzturā. Tāpēc ir īpaši svarīgi nepieļaut izsmēķu bezatbildīgu izmešanu – tie jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā.