"Zaļā josta" projektā skaidros lietusūdens notekās izmestu izsmēķu ietekmi uz vidi

Cover Image for "Zaļā josta" projektā skaidros lietusūdens notekās izmestu izsmēķu ietekmi uz vidi

Rīga, 13.jūl., LETA. Izlietotā iepakojuma apsaimniekošanas uzņēmuma SIA "Zaļā josta" projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" ietvaros skaidros lietusūdens notekās un pilsētu ielās izmestu izsmēķu ietekmi uz vidi, lai izglītotu sabiedrību pareizā cigarešu izsmēķu utilizācijā, aģentūrai LETA pavēstīja "Zaļās jostas" pārstāvji.

Cigarešu izsmēķi ir izplatītākā piesārņojuma vienība pasaulē, un ik dienu dabā nonāk aizvien jauni izsmēķi, kas tur paliks vēl vairākus gadu desmitus, piesārņojot vidi un ūdeni ar nikotīnu, toksīniem, smagajiem metāliem.

"Zaļā josta" pārstāve un projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" vadītāja Laima Kubliņa norāda, ka daļa smēķētāju regulāri izmet cigarešu izsmēķus lietusūdens noteku restēs, norādot, ka tādējādi viņi rūpējas par vides tīrību un ugunsdrošību, jo pēc viņu domām izsmēķis iekrīt notekūdeņos, kur tas nodziest, bet vēlāk attīrīšanas iekārtās tiek savākts, tomēr tas ir maldīgs uzskats.

Kubliņa skaidro, ka visas lietusūdens notekās nonākušās sīkās atkritumu vienības, tostarp cigarešu izsmēķi, uzsāk savu ceļu uz dabu, piesārņojot ūdeņus, indējot to iemītniekus un atstājot smago metālu un indīgu ķīmisko vielu piesārņojuma pēdas uz vairākiem gadu desmitiem, turklāt pats cigarešu filtrs mitruma ietekmē sadalās sīkās mikroplastmasas daļiņās, kas var kļūt par nāves iemeslu ūdenstilpju iemītniekiem, kas šos plastmasas gabalus patērē uzturā.

Lai noskaidrotu patiesos cigarešu izsmēķu piesārņojuma apmērus, projekta "Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd" ietvaros 2022.gada vasarā "Zaļā josta" ar Rīgas Domes un SIA "Rīgas ūdens" atbalstu veiks eksperimentu, uzskaitot lietusūdens notekās nonākušos cigarešu izsmēķus vairākās vietās Rīgā.

"Ir būtiski precīzi apzināties piesārņojuma mērogu, lai rastu efektīvākos vides saudzēšanas risinājumus ilgtermiņā, sargājot dabu no cigarešu izsmēķu potenciāli radītiem draudiem. Taču jāsaprot, ka tīrs ir nevis tur, kur tīra, bet tur, kur nemēslo, tāpēc šobrīd primārais projekta uzdevums ir izglītot sabiedrību un uzskatāmi rādīt nepareizas rīcības sekas," uzsver Kubliņa.

Projekta gaitai un eksperimenta norisei iespējams sekot vietnē "nemetzeme.lv", kur atrodama plašāka informācija par cigarešu izsmēķu kaitīgo ietekmi uz vidi.

Autors: ziņu aģentūra LETA

Foto: Vidzemes televīzija