Sižets ReTV: Dabā izmestie izsmēķi rada apdraudējumu
Atkritumu urnas pilsētās un atpūtas vietās nav retums, taču joprojām cigarešu izsmēķus cilvēki mēdz nomest zemē vai citās nepiemērotās vietās, piemēram, lietusūdens notekās. Tas ir būtisks apdraudējums videi. Šāds piesārņojums ir problēma arī Latvijā, tādēļ organizācija “Zaļā josta” sāk sabiedrības izglītošanas akciju. Miljardiem izsmēķu pasaulē ik gadu nonāk nevis sadzīves atkritumos, bet dabā. Šo bīstamo piesārņojumu veido arī smēķētāji Latvijā. SIA “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa saka: “Katrs ceturtais smēķētājs biežāk vai retāk, bet tomēr utilizē nepiemērotā vietā. Izsmēķis dabā sadalās līdz pat 15 gadu laikā. Protams, šis uzkrātais un dabā nonākušo izsmēķu daudzums ir ļoti liels. Piesārņojums, kas aiz sevis tiek atstāts, ir vēl prātam neaptverami lielāks.
Izsmēķi, kurus cilvēki izmet vidē, lietusūdeņu notekās tālāk nonāk tuvējās ūdenstilpēs un indē zivis, augus un citus dzīvos organismus tajos esošo kaitīgo vielu, piemēram, nikotīna, smago metālu un plastmasa daļiņu dēļ.
Laima Kubliņa: “Pastāv maldīgs uzskats, ka tās visas atkritumu vienības, kas šajās lietus ūdens notekās ir iemestas, izies cauri attīrīšanas procesam. Diemžēl tas tā nav, jo lietusūdens nav nekas kaitīgs dabai, tāpēc tās lietus novadīšanas sistēmas ir izstrādātas tā, ka tas, kas no dabas nācis, turpat arī nonāk, bet diemžēl līdz ar to tur nonāk arī atkritumi.”
“BIOR” vadošais pētnieks Ingars Reinholds pauž: “Cigarešu izsmēķi, celulozes šķiedras filtri, kas satur vairākus simtus dažādus toksīnus. Viens šāds te izsmēķis cigarešu rada kaitējumu, piesārņo 7,5 litrus ūdeni. Ja paskatāmies – pirmkārt, tā ir sociāla problēma, tā ir problēma valstīs, kur ir ļoti augsts smēķēšanas līmenis.”
Vides organizācija “Zaļā josta” šai problēmai vērš uzmanību jau vairākkārt un šogad īstenos eksperimentu, Rīgā vairākās notekūdeņu vietās uzstādot sietus, ar nolūkus iegūtu datus, saprastu problēmas mērogu un rastu idejas risinājumiem. Laima Kubliņa: “Protams, viens varētu būt, ka šāda līdzīga filtrēšanas sistēma tiek izstrādāta, uzstādīta, bet pilnīgi visas notekas aptvert laikam nesanāks, tāpēc galvenais, kam vēlos vērst uzmanību, tīrs ir nevis tur, kur savāc aiz citiem, bet tieši tur, kur nemēslo.”
Lai arī šīs problēmas risināšana galvenokārt ir saistīta ar sabiedrības uzvedību un paradumiem, arī valsts zinātniskajā institūtā BIOR atzīst, ka gan sieti notekūdeņu lūkās, gan izmaiņas cigarešu filtra sastāvos varētu mazināt negatīvo izsmēķu ietekmi uz vidi.
Autors: Santa Ādamsone, ReTV