Piedalies izaicinājumā #PiepildiBurku un attīri vidi no vēsturiskā cigarešu izsmēķu piesārņojuma

Cover Image for Piedalies izaicinājumā #PiepildiBurku un attīri vidi no vēsturiskā cigarešu izsmēķu piesārņojuma

Lai uzskatāmi parādītu, ka zemē nomests izsmēķis nekur nepazūd bez pēdām, kā arī izglītotu sabiedrību pareizā rīcībā ar cigarešu izsmēķiem, “Zaļā josta” jau trešo reizi aicina iedzīvotājus iesaistīties izaicinājumā #PiepildiBurku, attīrot vidi no zemē nomestiem izsmēķiem un izaicinot draugus sekot labajam piemēram, vienlaikus pretendējot uz praktiskām videi draudzīgām balvām atpūtai pie dabas.

UZMANĪBU! PIETEIKŠANĀS KONKURSAM PAGARINĀTA LĪDZ 29.08.2022.! PIESAKIES PATS UN IESAKI DRAUGIEM!

Konkursa Piepildi Burku nolikums 2022

Konkursa Piepildi Burku pieteikuma forma

“Lai arī “Zaļā josta” jau vairāku gadu garumā mērķtiecīgi strādā pie sabiedrības izglītošanas par korektu izsmēķu utilizāciju un skaidro cigarešu izsmēķu radītos draudus videi un mūsu pašu veselībai, tomēr ar to nepietiek, lai cīnītos ar vēsturisko cigarešu izsmēķu piesārņojumu. Ir nepieciešama sabiedrības iesaiste. Cigarešu izsmēķi ir pasaulē izplatītākā dabā sastopamā atkritumu vienība. Nonācis dabā, izsmēķis nekur nepazūd – tā sadalīšanas dabā var ilgt pat 15 gadus, atstājot aiz sevis ievērojamas videi kaitīgu un pat toksisku vielu piesārņojuma pēdas un tūkstošiem mikroplastmasas daļiņu. Ikviens no zemes pacelts izsmēķis ir maziņš solis pretim tīrākai videi nākotnē un izglābs kādas dzīvas būtnes dzīvību,” skaidro “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

Izaicinājums #PiepildiBurku tiek rīkots projekta “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd” ietvaros. Tā dalībnieku uzdevums ir:

  • 1. Attīrīt pašu izraudzītu vietu dabā no cigarešu izsmēķiem, liekot tos stikla burkā.
  • 2. Paveiktais jāiemūžina fotogrāfijās un jāaizpilda konkursa pieteikuma forma.
  • 3. Fotogrāfijas kopā ar aizpildīto pieteikuma formu līdz 29.08.2022. jāiesūta SIA “Zaļā josta” uz e-pastu konkurss@zalajosta.lv.
  • 4. Jādalās ar paveikto sociālajos tīklos, lietojot mirkļabirku #PiepildiBurku un atzīmējot draugus.
  • 5. Jāutilizē atkritumi korekti. Savāktie izsmēķi pēc tam jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā, savukārt izlietotā stikla burka – konteinerā stikla iepakojuma, bet tās metāla vāciņš – konteinerā vieglajam iepakojumam.

Konkursā “Zaļā josta” apbalvos iespaidīgāko, pārsteidzošāko un interesantāko darbu autorus, dāvājot komplektus ērtai un videi draudzīgai atpūtai pie dabas. Turklāt paredzētas arī papildu pārsteiguma balvas! Ir vērts darīt labu dabai – tas atmaksājas.

Pateicoties sabiedrības atsaucībai un vēlmei redzēt dabu tīrāku, šogad izaicinājums #PiepildiBurku tiek rīkots jau trešo reizi. Iepriekšējo konkursu laikā izdevies no dabas iznest vairāk nekā 20 litru izsmēķu. “Aicinām visus izaicinājuma dalībniekus publicēt savus paveiktos labos darbus sociālajos tīklos, pievienojot mirkļabirku #PiepildiBurku un atzīmējot draugus, aicinot sekot piemēram vai pat pārspēt salasītajā izsmēķu daudzumā. Kopā mēs esam spēks – gan vides attīrīšanā, gan smēķētāju izglītošanā, ka izsmēķa vienīgā īstā vieta ir sadzīves atkritumu konteinerā,” aicina L. Kubliņa.

Uzziņai:

Cigarešu filtrs ir izgatavots no plastmasas - celulozes acetāta, kas bioloģiski nenoārdās. Apkārtējās vides ietekmē, saules gaismā un mitrumā filtra materiāls pakāpeniski sadalās ļoti sīkās mikroplastmasas daļiņās, kas nonāk dabā un līdz ar tām – dabā nokļūst visas smēķēšanas laikā filtrā uzkrātās kaitīgās vielas – nikotīns, smagie metāli, toksīni un virkne ķīmisku vielu, kas apdraud visu dzīvo dabu: gan ūdens iemītniekus, gan putnus un dzīvniekus, gan arī ietekmē cilvēka veselību. Pēc zinātnieku veiktajiem pētījumiem, apmēram 76-84% pasaulē saražoto cigarešu filtru tiek apsaimniekoti nepareizi un nonāk vidē. Tie ir apmēram 4,5 triljoni gabalu jeb ~800000 tonnu izsmēķu gadā.